Tepe Savunma

Sıkça Sorulan Sorular

" Sıkça sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. "

 

 • Gözetim Görevlisi (Gözetim Danışmanı - Gözetim Personeli - Sertifikasız Güvenlik Gözetim Görevlileri - Kimliksiz Güvenlik Gözetim Görevlileri) ne anlama gelmektedir? 

Özel Güvenlik Görevlisi olmak ve Güvenlik işini meslek olarak icra etmek isteyenlerin bir an evvel mesleğe kazandırılması, iş istihdamları konusunda yardımcı olunulması ve bu uygulama çerçevesinde Özel Güvenlik izni alınmamış veya Özel Güvenlik Görevlisi Çalıştırılmak üzere izin bekleyen "Site, Alışveriş Merkezleri, Şantiye ve benzer bir çok projede",  "Gözetim Görevlisi" ünvanı ile çalıştırılma şeklidir. 

 • Özel güvenlik yöneticisi olarak görev yapmak istiyorum. Bunun için de özel güvenlik görevlilerinin aldığı eğitimi mi almak gerekiyor, yoksa yönetici eğitimi mi almak gerekiyor?

Özel güvenlik görevlisi olarak görev yapmak için de, özel güvenlik yöneticisi olarak görev yapmak için de aynı eğitimi (özel güvenlik temel eğitimini) almak gerekmektedir. Özel güvenlik yöneticisi olmak için farklı bir eğitim programı bulunmamaktadır.

 • Yaşım 32 Özel güvenlik eğitimi alabilir miyim?

  Evet, alabilirsiniz. Özel güvenlik görevlisi olmak için üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Silahsız özel güvenlik görevlisi temel eğitimi için 18 yaşını tamamlamış olmak, silahlı özel güvenlik temel eğitimi için ise 21 yaşını tamamlamış olmak gereklidir.

 • İlkokul mezunuyum. Özel güvenlik görevlisi olabilir miyim?

  Maalesef olamazsınız. Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için en az ilköğretim (ortaokul=8 yıl) mezunu, silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için ise en az lise (11 yıl) mezunu olmak gerekmektedir.

 • Silahlı eğitim alıp uygulama (silah bilgisi yazılı ve atış) sınavında başarısız olursam silahsız özel güvenlik eğitim sertifikası alabilir miyim?

  Evet, alabilirsiniz. Silahsız 100 soruluk bölümden, başarı ölçüt puanı olan 60 ve üzerinde puan almanız durumunda adınıza silahsız özel güvenlik eğitim sertifikası düzenlenir ve bu sertifikayı kullanarak silahsız özel güvenlik görevlisi kimlik kartı çıkarabilirsiniz. Bir sonraki sınava, daha önceki sınavda başarısız olduğunuz bölümden tekrar katılarak silahlı sertifika edinme hakkınızı kullanabilirsiniz.

 • Toplam kaç sınav hakkı bulunmaktadır?

  Özel güvenlik eğitimini tamamlayan kişilere toplam 4 (dört) sınav hakkı verilmektedir. 4 (dört) sınavda da başarılı olunamaması halinde sınav hakkı dolmakta ve istenirse tekrar eğitim alınması gerekmektedir.

 • Özel güvenlik eğitimini tamamladıktan sonra sınava katılmazsam ne olur?

  Sınava katılmazsanız 1 sınav hakkınızı kullanmış sayılırsınız.

 • Özel güvenlik sınavına nerede girmem gerekiyor?

  Özel güvenlik sınavına, özel güvenlik eğitimini aldığınız kurumun bulunduğu şehirde girmeniz gerekmektedir.

 • Silahsız özel güvenlik görevlisi kimlik kartımı silahlı özel güvenlik kimlik kartına çevirmek için tekrar ruhsat harcı yatıracak mıyım?

  Hayır, tekrar ruhsat harcı yatırmayacaksınız. Ancak, kimlik kartı silahlıya çevrileceği için devlet hastanelerinden "silahlı özel güvenlik görevlisi olur ve/veya ateşli silah taşımasında ve bulundurmasında sakınca yoktur" ibareli sağlık raporu alınması gerekmektedir.

 • Liseye devam ediyorum ve 19 yaşımdayım. Şu anda silahsız eğitim alıp, liseyi bitirdiğimde ve 21 yaşımı tamamladıktan sonra kimlik kartımı silahlıya çevirebilir miyim?

  Evet, çevirebilirsiniz. Liseyi tamamladıktan ve 21 yaşınızı doldurduktan sonra 20 saat süreli Silah Bilgisi ve Atış Eğitimi'ne katılıp sadece silah sınavında başarılı olduktan sonra alacağınız silahlı sertifikayla, silahsız özel güvenlik görevlisi kimlik kartınızı silahlı özel güvenlik görevlisi kimlik kartına çevirebilirsiniz.

 • Hakkımda verilmiş bir mahkumiyet kararı var. Özel güvenlik görevlisi olmama engel olur mu?

  Hakkınızda verilmiş mahkumiyet kararı, 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un 10.maddesinin (d) fıkrasında sayılan suçlar nedeniyle verilmiş bir mahkumiyet kararı değilse, özel güvenlik görevlisi olmanız için engel teşkil etmez. Ancak yine de konuyu bir hukukçuya danışmak uygun olur.

 • Bacağımda platin var. Özel güvenlik görevlisi olmama engel olur mu?

  Engel değildir. Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı verilebilmesi için herhangi bir sağlık probleminiz bulunmadığını tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alacağınız "Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri,  muayenesi içeren "silahlı/silahsız özel güvenlik görevlisi olur" ibareli heyet raporuyla belgelemeniz gerekmektedir.

 • Kısmi renk körüyüm. Özel güvenlik görevlisi olmama engel olur mu?

  Renk körlüğü Özel güvenlik görevlisi olmanıza engel değildirAncak gece körlüğü engeldir. Özel güvenlik eğitimine başlamadan önce sağlık raporu alınması zorunlu bulunduğundan alacağınız rapora istinaden eğitim alabilirsiniz.

 • Sağlık raporlarının geçerlik süresi ne kadardır?

  Sağlık raporlarının geçerlik süresi verildiği tarihten itibaren 1 (bir) yıldır.

 • ÖZEL GÜVENLİK SINAV SONUÇLARINI NASIL SORGULAYABİLİRİM? 
           Özel güvenlik sınav sonuçlarını görüntülemek için TC Kimlik No ile sorgulama yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki özel güvenlik sınav sonucu linkine tıklayarak Özel Güvenlik Temel Eğitim Sınav Sonucu sayfasına yönlendirileceksiniz. TC kimlik no ve                Güvenlik numarasını ve sınavınızı doğru girerek özel güvenlik sınav sonuçları görüntülemeniz mümkün olacaktır. 
 • 15 Mayıs 64.ÖZEL GÜVENLİK SINAVINDAN BAŞARILI OLMAK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİYOR?

           Puan hesaplama yaparken de her doğruyu 1 puan kabul edip hesaplama yapmanız gerekmektedir. Sınava giren silahsız özel güvenlik adaylarının 100 adet temel eğitim bilgisi sorularından en az 60 puan almaları gerekmektedir. Buna göre özel güvenlik            temel eğitim sorularından en az 60 soruya doğru cevap vermeleri gerekmektedir.

           Silahlı özel güvenlik adaylarının ise temel eğitim bilgisi soruları, silah bilgisi soruları ve uygulama sınavından (atışlardan) aldığı puanların aritmetik ortalaması en az 60 olması gerekmektedir.

           Örneğin; Temel eğitim sorularından 60 soruyu doğru cevaplasın,

           Silah bilgisi sorularından 15 soruyu doğru cevaplasın ve 

           Atıştanda 3 isabet yapsın

           60 soru * 1 puan=60 puan

           15 soru*2 puan=30 puan 3 isabet*10 puan=30 puan

           Toplam=120 puan /2=60 puan alır ve sınavı geçer.

 •  15 MAYIS  2016 64. ÖZEL GÜVENLİK SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM?

           >>Özel güvenlik temel eğitim sınav sonuçları için tıklayınız<<

 • ÖZEL GÜVENLİK YENİLEME SINAV SONUÇLARINI NASIL SORGULAYABİLİRİM? 

Özel Güvenlik Sınav sonuçları sorgulama

             özel güvenlik yenileme sınav sonuçları sorgulama

            Özel güvenlik yenileme sınav sonuçlarını görüntülemek için TC Kimlik No ile sorgulama yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki özel güvenlik yenileme sınav sonucu linkine tıklayarak Özel Güvenlik Yenileme Eğitim Sınav Sonucu sayfasına                                       yönlendirileceksiniz. TC kimlik no ve Güvenlik numarasını ve sınavınızı doğru girerek özel güvenlik yenileme sınav sonuçları görüntülemeniz mümkün olacaktır. 

 • 15 MAYIS 2016  40. ÖZEL GÜVENLİK YENİLEME SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM?

>>Özel güvenlik yenileme Eğitim sınav sonuçları için tıklayınız<<

 • ÖZEL GÜVENLİK  SINAVINDAN BAŞARISIZ OLURSAM NE OLACAK?

           Bir aday özel güvenlik sınavından başarısız olursa sınav ücretini yeniden yatırarak sıradaki sınava girmesi gerekiyor. 15 mayıs 2016 ögg sınavında kalan adaylar için sıradaki özel güvenlik  sınav tarihi 16 temmuz 2016 dir. Sınavdan 4 defaya kadar                    başarısız olabilirsiniz. 4. defa başarısız olduysanız kursa yeniden yazılmanız gerekiyor.

           Not: Yenileme sınavına giren özel güvenlik görevlilerin 50 saat temel eğitim 10 saat silah eğitimi alıp yenileme sınavına girmeleri halinde sertifika ve özel güvenlik kimliklerini yenileme hakkına sahip olurlar. Yani geçme kalma söz konusu değildir.

 • 15 Mayıs 2016 64. Dönem  ÖZEL GÜVENLİK  SINAVININ SİLAH ATIŞ SINAV TARİHLERİ

           15 Mayıs 2016 özel güvenlik temel eğitim  sınav tarihidir. 16-25 mayıs  2016 desilah atış uygulama sınavı yapılmaktadır. Kursunuzla irtibat halinde bulununuz.

 • 64. Dönem  ÖZEL GÜVENLİK SINAVINA NASIL İTİRAZ EDERİM?

          Sınav sorularına, cevap anahtarına ve sonuçlara yapılacak olan itirazlar internette yayınlandıktan sonra 10 gün içinde 10 TL  bankaya yatırılıp alınan dekont ile dilekçeyle kurs merkezlerine yapılabilir.

Guis Group